Polska Federacja Piłkarska została założona po wojnie w grudniu 1919 roku, kiedy kraj stał się niezależny.

Edward Cetnarowski był założycielem i pierwszym prezesem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Do 1923 roku drużyna stanęła już na własnych nogach, bo futbol był dość popularny w Polsce, a Polski Związek Piłki Nożnej stał się członkiem FIFA. Polska wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w 1924 roku w Paryżu. Następnie odbył się Puchar Polski, w którym Wisła pokonała Spartę 2-1. W 1927 r. Siedziba polskiego związku piłkarskiego przeniosła się do Warszawy.

Zespół po raz pierwszy odniósł sukces na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie, gdzie Polska zajęła czwarte miejsce. Zespół osiągnął 1/8 finału w następnych mistrzostwach, ale przegrał z Brazylią 5-6.

Po pierwszej wojnie światowej Polska brała udział w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy, ale niewiele osiągnęła. Na początku lat 70. drużyna odniosła sukces, wygrywając na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, a następnie zajęła drugie miejsce w Montrealu i zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata w 1974 roku. Włodzimierz Lubański, Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Robert Gadocha, Jan Tomaszewski byli najsilniejsi Piłkarze tamtych czasów i trener Kazimierza Gorkiego.

W 1978 roku Puchar Świata w Polsce zajął piąte miejsce i to była porażka. Drużyna zdobyła trzecie miejsce w 1982 roku, pokonując Francję 3: 2, w tym meczu zagrał Zbigniew Boniek, najlepszy polski piłkarz. Polsce nie udało się awansować do 1/8 finału w Meksyku w 1986 r. I nie odniosło wielkiego sukcesu, dopóki Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 r. Nie zajęły miejsca w drugiej turze.

Polska może być dumna ze swojej młodzieżowej piłki nożnej. Wygrali Puchar Świata w 1993 r., Zajął drugie miejsce w 1999 r., Aw 2001 r. Zespół wygrał mistrzostwa kontynentalne U18 dla juniorów poniżej 18 lat. Wzmocnienie z młodymi piłkarzami pomogło Polsce w grze w turnieju głównym Mistrzostw Świata 2002 i 2006 r.

W Euro 2008 Polska nie spełniła oczekiwań kibiców i nie zdołała osiągnąć sukcesu w swojej grupie kwalifikacyjnej.

Gospodarz Mistrzostw Europy w 2012 roku Polska odpadła w swoich punktach dzielenia grup z Grecją i Rosją, co pozwoliło awansować do ćwierćfinału do Czech.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *