Przepłyń przez Pojezierze Mazurskie

Pojezierze Mazurskie, składające się z ponad 1000 jezior, jest ulubionym celem wędkarstwa i żeglarstwa. Popularny szlak prowadzi przez kilka jezior i kanałów. Lokalne miasta, takie jak Mikołajki i Giżycko, organizują morskie szejki i inne żywe imprezy.

Uderz w plaże pomorskiego wybrzeża

W Polsce znajdują się jedne z najlepszych plaż w północnej Europie, a szczególnie kurorty wzdłuż wybrzeża Pomorza, takie jak duży i modny Kołobrzeg czy Łeba, którego plaża ma bajeczny biały piasek. Plaża łączy się ze Słowińskim Parkiem Narodowym, znanym z gigantycznych “wędrownych wydm”, które mogą przesuwać się kilka metrów każdego roku.

Podróż saniami ciągniętymi przez konie

Kulig z saniami ciągnionymi przez konie to magiczne przeżycie, ale pamiętaj, aby potem rozgrzać piwo lub podgrzać wódkę z miodem. Śnieg pada w całej Polsce w miesiącach zimowych, więc tego typu przejażdżki są oferowane w całym kraju, ale przede wszystkim w Tatrach w Zakopanem.

Wspinaj się w Tatry

W przypadku wędrówek po górach nie ma lepszego miejsca niż Tatry. Zakopane to centrum wspinaczki i sportów zimowych, w których bajeczna atmosfera przenika się z drewnianymi domkami “piernikowymi” – niektórzy mieszkańcy wciąż noszą tradycyjne goralski (góralski) strój. Odwiedź piękną Dolinę Kościeliską, Kasprowy Wierch i szmaragdowo-zielone jezioro polodowcowe Morskie Oko.

Idź zbierać grzyby

Spacer po lesie w poszukiwaniu grzybów wczesną jesienią to świetny sposób na spędzenie dnia w Polsce. W rzeczywistości grzybobranie jest od wieków polską tradycją, aw kraju istnieje wiele smacznych odmian. Tylko pamiętaj, aby udać się z doświadczonym ekspertem od grzybów.

Zobacz żubry w Białowieskim Parku Narodowym

Białowieski Park Narodowy jest ostatnią dużą ostoją żubra, a także domem dla wielu innych rzadkich gatunków żyjących w lesie i drzew do 500 roku życia. W ofercie są ścieżki przyrodnicze, jazda na rowerze i zwiedzanie z leśniczym.

Idź na wędrówkę po polskich rezerwatach przyrody

Jest kilka rzeczy bardziej inspirujących niż marsz przez polskie parki narodowe i rezerwaty przyrody. Piesi powinni odwiedzić Kampinoski Park Narodowy pod Warszawą, a Bieszczadzki Park Narodowy, część Karpackiej Góry, zawiera zachowane fragmenty Wielkiego Bieszczadzkiego Lasu, w którym mieszkają rysie, wilki, żbiki i do 120 niedźwiedzi brunatnych.

Wędruj po średniowiecznym Toruniu

Średniowieczne miasto Torunia jest jednym z najlepszych zabytków w Polsce. Dobrze zachowany gotycki skarb, rozciągający się nad potężną Wisłą, składa się z uroczych, brukowanych ulic, domów z czerwonej cegły i starych fortyfikacji. Urodził się tu także Kopernik, podobnie jak specjalne piernikowe pierniki uwielbiane w całej Polsce.

Poznaj stare miasto portowe w Gdańsku

W Gdańsku znajduje się największy gotycki kościół w Polsce, Bazylika Mariacka, a nadmorski kurort w pobliżu Sopotu ma Molo, najdłuższe molo w Europie na 515 m (1700 stóp). W zasięgu ręki znajduje się zalesiony Półwysep Helski i plaża, Pojezierze Kaszubskie i zamki krzyżackie w Malborku i Gniewie.

Wędruj po ładnym mieście Wrocławia

Znany jako Breslau w języku niemieckim i długo będący częścią Cesarstwa Niemieckiego, Wrocław jest miastem zróżnicowanym. Wizualnie jest wyjątkowy, z około 100 mostami przecinającymi kanały lub łączącymi wiele wysp w mieście. Ważne zabytki to XV-wieczny ratusz, obecnie Miejskie Muzeum Historyczne, gigantyczna Panorama Racławicka i katedra na Ostrowie Tumskim (Ostrów Tumski).

Odwiedź Ikonę Czarnej Madonny

Ikonę Czarnej Madonny, znaną również jako cudowny obraz Matki Boskiej, można zobaczyć w ogromnym jasnogórskim kompleksie klasztornym w Częstochowie, 100 km (60 mil) na północ od Krakowa. To podobno zostało namalowane przez świętego Łukasza.

Wpadnij do Kopalni Soli w Wieliczce

Spektakularna kopalnia soli w Wieliczce, położona na obrzeżach Krakowa, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Polsce. Zbudowany w XIII wieku, wpisany na listę UNESCO obiekt ma 300 km (186 mil) szybów i tuneli, które są ozdobione posągami i kapliczkami wykutymi z soli przez górników. Zaledwie 2 km (1.2 mil) od kopalni jest dostępne dla zwiedzających, a trasa turystyczna zabiera gości 135m (445ft) pod ziemię, gdy przechodzi przez imponujące komory, z płaskorzeźbami, żyrandolami i rzeźbioną kaplicą.

Rozkoszuj się średniowiecznym klimatem Krakowa

Od razu poczujesz urok średniowiecznej atmosfery wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Krakowa, jednego z najważniejszych zabytków w Europie. Na środku głównego rynku (największego w Europie) znajduje się Sukiennice z XIV wieku. Jest tu także fascynująca dawna dzielnica żydowska i XVI-wieczna synagoga Remuh, Zamek na Wawelu i gotycka katedra. Świetne bary i restauracje obfitują.

Wejdź do Lublina przez Bramę Krakowską

Pierwotne wejście na Stare Miasto, Brama Krakowska, uważane jest za symbol przełomu Lublina. Zbudowany pod koniec XIV wieku i przebudowany w 1782 roku, wieża z czerwonej cegły była częścią oryginalnych fortyfikacji miejskich. Mieści się tu także muzeum historyczne.

Dowiedz się o Holokauście w Auschwitz

Ofiary Holocaustu są pamiętane w obozie koncentracyjnym Oświęcim-Birkenau (Auschwitz-Birkenau), obecnie muzeum państwowym 66 km (41 mil) od Krakowa. Wizyta to otrzeźwiające doświadczenie, ale pomaga ci spojrzeć w przyszłość na jeden z najciemniejszych okresów historii.

Odwiedź Stare Miasto w Zamościu

Renesansowy rynek w Zamościu z prawie doskonale zachowanym XVI-wiecznym centrum miasta jest jednym z wielu wyznaczonych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce. Wspaniałe Stare Miasto zostało zbudowane przez architekta Bernando Morando, który podążał za włoskimi modelami “idealnego miasta”.

Odwiedź dom największego polskiego kompozytora Chopina

Dwór, w którym słynny polski kompozytor Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli, 53 km (33 mil) na zachód od Warszawy, stanowi świetną wycieczkę. Atrakcje obejmują atrakcyjne ogrody, recitale letnie i XIX-wieczne instrumenty i meble używane przez wielkiego człowieka.

Dowiedz się o oporze w Muzeum Powstania Warszawskiego

Spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego to edukacyjne i interaktywne przeżycie, którego nie mogą przegapić wszyscy zainteresowani historią II wojny światowej. W muzeum znajdują się filmy, referencje, slajdy i artefakty z wojny, kiedy mieszkańcy Warszawy działali w ruchu oporu.

Odwiedź zrekonstruowane Stare Miasto w Warszawie

Choć większość z nich została zniszczona podczas II wojny światowej, polska stolica Warszawy wciąż zasługuje na uwagę. Stare Miasto zostało tak mistrzowsko zrekonstruowane z oryginalnych planów i malowideł z XVII i XVIII wieku, że trudno uwierzyć, że ma zaledwie pół wieku, kiedy przechadzają się uroczymi brukowanymi uliczkami. Aby podziwiać niezapomniany widok na miasto, wybierz się na taras widokowy na szczycie Pałacu Kultury i Nauki, jednej z warszawskich ikon architektonicznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *